Wiodące branże gospodarcze

Kotły

„Kocioł Pleszewski” to marka znana w całej Polsce. Piece centralnego ogrzewania z Pleszewa pracują w domach setek tysięcy Polaków, bez względu na to czy jest to Ziemia Lubuska, Warmia, Śląsk, Zamojszczyzna, Centralna Polska, Pomorze, czy Podkarpacie.

Warto wiedzieć, że za prekursora kotlarstwa w Pleszewie uznaje się Jana Bandzwołka, który już w 1958 roku dla własnych potrzeb wykonał prosty, stalowy kocioł przystosowany do spalania węgla, miału i drewna. Obecnie nasze zakłady kotlarskie i firmy z nimi współpracujące zatrudniają w sumie 1500 pracowników. Z uwzględnieniem tej gałęzi pleszewskiej gospodarki, kształceni są młodzi ludzie w technikach i szkołach zawodowych.

Pomidory

Marka „Pomidor pleszewski” słynie nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami, w tym w Unii Europejskiej. Tajemnica unikalnego i poszukiwanego smaku pleszewskiego pomidora tkwi w zbieranym od połowy XIX wieku doświadczeniu słynnych pleszewskich ogrodników.

Szklarnie w rejonie pleszewskim zajmują łączną powierzchnię około 330 ha. Znaczna ich część dzięki dotacjom unijnym to obiekty ultranowoczesne, wyprzedzające znacznie konkurencję z innych regionów.

Od 2000 roku istnieje w Pleszewie Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych Powiatu Pleszewskiego. Głównym zadaniem jest zaopatrzenie we wspólne środki produkcji i ich rozprowadzanie, organizowanie szkoleń, szukanie rynków zbytu oraz eksport pomidorów. W roku 2002 wszyscy członkowie stowarzyszenia otrzymali Certyfikat Produkcji Pomidora Szklarniowego Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach, ponadto Stowarzyszenie otrzymało na targach Polagra 2002 złoty medal za „Wysoką jakość integrowanej produkcji pomidora pod osłonami”.

Stowarzyszenie współpracuje również z Akademią Rolniczą w Poznaniu, a studenci corocznie odwiedzają kilka gospodarstw ogrodniczych zapoznając się z nowoczesną uprawą pomidora szklarniowego.

Famot Pleszew S.A. oraz Spomasz Pleszew S.A.

Pleszew to przemysł maszynowy reprezentowany przez dwie fabryki sprzedające swoje urządzenia do najodleglejszych zakątków świata.

Spomasz Pleszew

Fabryka z ponad 120 letnią tradycją. Specjalizuje się w produkcji maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego.

1 czerwca 1994 roku nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa w Spółkę Akcyjną pod nazwą Fabryka Maszyn Spożywczych „SPOMASZ” Pleszew S.A.

W roku 1997 Fabryka uzyskała certyfikat jakości wg normy EN ISO 9001:2000 oraz Świadectwo Uznania Laboratorium Badawczego II stopnia. Urządzenia ze SPOMASZ-u Pleszew pracują niemal w każdym zakładzie przetwórczym w kraju.

SPOMASZ Pleszew jest eksporterem od 1954 r. Do lat 90 – tych Fabryka eksportowała swoje wyroby tylko przez Centrale Handlu Zagranicznego. Przyjęcie strategii indywidualnego pozyskiwana klientów zagranicznych przez zakładowy dział marketingu i sprzedaży zakończyło się sukcesem. Wynikiem tych poszukiwań jest nawiązanie stałej współpracy z firmami niemieckimi dla których wykonywane są skomplikowane urządzenia do procesów termicznych. Intensywne działania marketingowe poprzez targi, kontakty osobiste, ogłoszenia reklamy w czasopismach zagranicznych pozwoliły zwiększyć sprzedaż eksportową w tym dziesięcioleciu do poziomu ok. 35%.

Historia Fabryki datuje się od 1886r, kiedy to Józef Sobczyński założył warsztat w którym produkował urządzenia do gorzelni, kotły, parowniki, wanny miedziane do łazienek itp. Po przejęciu warsztatu przez jego syna Edwarda, zakład w takiej postaci istniał do II wojny światowej. W okresie wojennym zakład funkcjonował pod pełnym zarządem niemieckim produkując m.in. miny czołgowe. Po wyzwoleniu Pleszewa, Edward Sobczyński wznowił działalność warsztatu w poprzednim zakresie. Od 1953 roku rozpoczęło działalność przedsiębiorstwo państwowe „Pleszewska Fabryka Aparatury Przemysłu Rolnego i Spożywczego”, a zakres jego działania obejmował produkcję aparatury i urządzeń oraz prowadzenie remontów dla zakładów wchodzących w skład resortu przemysłu rolnego i spożywczego.

W kwietniu 1957 roku nastąpiła zmiana nazwy na „Pleszewska Fabryka Aparatury Przemysłu Spożywczego”, a w 1962 roku dodano skrót „SPOMASZ”. W tym czasie znacznie wzrosło zapotrzebowanie na urządzenia do przemysłu spożywczego, co zwiększyło produkcję, zatrudnienie oraz spowodowało konieczność rozbudowy fabryki.

Famot Pleszew S.A.

FAMOT Pleszew S.A. ma ponad 130-letnią tradycję. Założony w 1877 roku przez Ignacego Jezierskiego zakład ślusarski stał się zalążkiem dzisiaj najnowocześniejszej i największej fabryki obrabiarek w Polsce.

W 1999 r. FAMOT wszedł w skład największego producenta obrabiarek do obróbki wiórowej na świecie, czyli koncernu GILDEMEISTER. Koncern GILDEMEISTER produkuje swoje wyroby w 11 zakładach produkcyjnych, w Niemczech, Włoszech, Polsce i Chinach i posiada największą na świecie własną sieć sprzedaży i serwisu – DMG.

Zakończona klika lat temu budowa nowego centrum sprzedaży i serwisu obrabiarek oraz rozbudowa hal produkcyjnych zakończyła rozpoczęty w roku 2000 proces modernizacji FAMOT-u. Do tej pory niemiecki koncern zainwestował w Pleszewie ponad nad 22 mln EUR.

Ostatnia inwestycja, oprócz wzrostu zdolności produkcyjnych, w istotny sposób przyczyniła się do bezpieczeństwa ponad 550 miejsc pracy oraz rozwoju gospodarczego nie tylko regionu Południowej Wielkopolski, ale całego polskiego przemysłu. Przemysł obrabiarkowy jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi przemysłu gwarantującą kształcenie najwyższej rangi specjalistów oraz transfer najnowszych technologii. Produkowane w Pleszewie obrabiarki są sprzedawane w ponad 30 krajach świata z powodzeniem konkurując z najlepszymi na świecie.

Pleszew, to również największe w Polsce centrum szkolenia technologów i operatorów sterowanych numerycznie obrabiarek, salon sprzeday DMG, a także nowe hale montażu oraz zaplecza logistycznego

W roku 2006 FAMOT zdobył Nagrodę Gospodarczą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kategorii „Przedsiębiorstwo w Wielkopolsce”, a w roku 2007 w kategorii „Inwestycje”. Za wielokrotne wyróżnienie medalami Międzynarodowych Targów Poznańskich” w roku 2004 pleszewska firma otrzymała „Wielki Złoty Medal MTP”. w 2013 roku Famot był nominowany do Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w kategorii: Obecność na rynku globalnym.

Piekarstwo i Piekarnictwo

Pleszew i okolice to obszar rolniczy, gdzie od zawsze uprawiało się dużo zbóż. Nic zatem dziwnego, że Pleszew piekarstwem stoi, zaopatrując w chleb i inne produkty całą południowa Wielkopolskę.
Najnowszą marką w tej dziedzinie jest „Chleb pleszewski” – wypiekany według tradycyjnych receptur. Pleszewskie piekarnie w swojej ofercie mają również szereg ekskluzywnych chlebów smakowych i wypiekanych z unikalnych kompozycji mąk, zbóż. Szczególnym zainteresowaniem klientów w regionie cieszą się również powstające w Pleszewie wyroby cukiernicze, łącznie z dostępnymi wyłącznie w Wielkopolsce certyfikowanymi „rogalami marcińskimi”.

Na pleszewskim rynku stoi piec piekarski – to pamiątka po telewizyjnym turnieju miast, który odbywał się tu w latach 70-tych. Aby poznać historię można wybrać się do Muzeum Piekarstwa przy ulicy Kraszewskiego, które powstało 3 września 2006 roku w murach dawnej piekarni. Muzeum otworzyli Grażyna i Tomasz Vogtowie, którzy kontynuują 180-letnie piekarskie tradycje swoich przodków. W środku znajdują się stare piece (jeden ma ponad sto lat), przedwojenny bufet sklepowy, foremki do ciast. Organizowane są również warsztaty. W ciągu ostatnich pięciu lat przez starą piekarnię przewinęło się ponad 15 tysięcy osób.

Szpital

Pleszewskie Centrum Medyczne jest od lat niedoścignionym numerem jeden wśród szpitali niepublicznych w rankingu Dziennika Rzeczpospolita. Pleszewski szpital jest placówką certyfikowaną, co potwierdza wysoki poziom opieki nad pacjentem oraz bezpieczne warunki pobytu. Oprócz szpitala, w skład Pleszewskiego Centrum Medycznego sp. z o.o. wchodzą także liczne poradnie specjalistyczne.

W budynku szpitala mieszczą się następujące oddziały: onkologiczny, wewnętrzny, kardiologiczny, ortopedyczny, chirurgiczny, położniczo-ginekologiczny, dziecięcy, szpitalny oddział ratunkowy, anestezjologii i intensywnej terapii, rehabilitacyjny, noworodkowy i paliatywny.

Oprócz nadrzędnych celów działalności szpitala, jak ratowanie życia i przywracanie zdrowia, celem jest również optymalizacja jakości opieki nad pacjentem. Dlatego właśnie ogromną rolę pełnią komórki usługowe tj. blok operacyjny, laboratorium, zakład fizykoterapii, zakład diagnostyki obrazowej oraz apteka

Pleszewski szpital w 2012 r. obchodził 30-lecie swojego istnienia. Jego budowa rozpoczęła się w 1975 roku i trwała 7 lat. W 1983 roku placówce nadano imię Tomasza Drobnika, znakomitego społecznika i chirurga żyjącego na przełomie XIX i XX wieku.