Pleszewskie Sportowe Oskary
06
03
2017
pleszew

Pleszewskie Sportowe Oskary

Dodane przez M. Konieczny 0

Taekwondzista i lekkoatletka – to Najlepsi Sportowcy Ziemi Pleszewskiej 2016 r. Podczas Gali Pleszewskiego Sportu wyróżniono także osoby zwiane z pleszewskim sportem. Po raz pierwszy władze MiG Pleszew przyznały tytuł honorowy „Senior Pleszewskiego Sportu”.

Gala Pleszewskiego Sportu już po raz dziewiąty odbyła się w kinie HEL 28 lutego 2017 r. To sportowe święto całego powiatu pleszewskiego będące okazją do uhonorowania tych, którzy w ciągu minionego roku odnieśli największe sukcesy w rywalizacji sportowej, a także osób, które na co dzień ze sportem są związane i działają na jego rzecz.

I tak – kapituła działająca przy urzędzie Burmistrza za najlepszą Imprezę Sportową roku ubiegłego uznała Mistrzostwa Polski Karate Shotokan, które odbyły się w pleszewskiej Hali Sportowej przy ZSP nr 3 w Pleszewie. Ich organizatorem był Pleszewski Klub Karate oraz Polski Związek Karate przy wsparciu Miasta i Gminy Pleszew i Starostwa Powiatowego. W mistrzostwach uczestniczyło ponad 250 zawodników z 38 klubów. Przez dziesięć godzin na czterech matach można było podziwiać rywalizację we wszystkich kategoriach wiekowych: młodzików 14-15 lat, kadetów 16-17 lat, juniorów 18-20 lat i seniorów powyżej 21 lat. Były walki z cieniem oraz bezpośrednie pojedynki młodzieży i seniorów na macie. Poziom zawodów był niezwykle wysoki. Po raz pierwszy w Mistrzostwach Polski na terenie naszego kraju zastosowano inną organizację zawodów, która bardzo usprawniła sam ich przebieg. Zawody zakończyły się nie tylko wielkim sukcesem sportowym ale i organizacyjnym. Nagrodę odebrał Józef Sołtysiak – prezes Pleszewskiego Klubu Karate.
Burmistrz wyróżnił także Trenera Roku 2015. Został nim Marek Biernat, który przed tygodniem odbierał tytuł „Pleszewianina Roku 2016”. To jeden z trzech trenerów narodowej reprezentacji paraolimpijskiej w tenisie stołowym. Jego przygoda z kadrą zaczęła się 7 lat temu, choć tą dyscypliną sportu zajmuje się od ponad 30 lat. To jedyny pleszewianin, który pojechał na Igrzyska Olimpijskie. W ubiegłym roku z Paraolimpiady w Rio de Janeiro jego niepełnosprawni podopieczni przywieźli 8 medali w tenisie stołowym. Na co dzień od lat trenuje młodych ping-pongistów w Klubie UKS Żaki Taczanów. Prowadzi trzy sekcje, w których uczestniczy 30-40 osób. Ostatnio wziął pod opiekę także najmłodszych, czyli dzieci w wieku 6-8 lat. Marek Biernat jest także wiceprezesem Polskiego Związku Tenisa Stołowego i międzynarodowym sędzią. To on zorganizował po raz pierwszy w Pleszewie Indywidualne Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym. Niestety statuetki nie mógł odebrać osobiście, ponieważ przebywał na mistrzostwach we Włoszech. Zastąpił go Janusz Ruda – prezes UKS Żaki Taczanów.
Działaczem Sportowym ubiegłego roku został natomiast Marek Szymoniak – prezes Pleszewskiego Stowarzyszenia Tenisowego. Prowadzi stowarzyszenie już od 5 lat, ale jego przygoda z tenisem zaczęła się ponad 25 lat temu. To jego pasja, którą dzieli się z innymi. Dzięki zarządzanemu przez niego stowarzyszeniu pleszewski tenis znów rośnie w siłę. Znacznie polepszyła się ranga pleszewskich turniejów, na które zjeżdżają także tenisiści z ościennych powiatów, a nawet z całej Polski. Tych cyklicznie w ciągu roku Marek Szymoniak organizuje kilka, wśród których wymienić należy choćby turniej „Powitanie tenisowej wiosny z Alttexem”, Deblowe Mistrzostwa Pleszewa, Otwarte Mistrzostwa Pleszewa w Tenisie Ziemnym o Puchar Burmistrz MiG Pleszew czy Turniej Singlowy PST CUP. Marek Szymoniak doskonale jednoczy wokół siebie pasjonatów tenisa. Członkowie stowarzyszenia pod dowództwem prezesa wyremontowali kort odkryty dając mu drugie życie.
Po raz drugi Burmistrz MiG Pleszew przyznał tytuł szczególny. Promotorem Pleszewskiego Sportu za szczególny wkład w jego finansowanie został Grzegorz Wodyński – właściciel firmy Alttex. Jest on sponsorem tytularnym cyklicznego turnieju tenisowego „Powitanie Tenisowej Wiosny z Alttexem” organizowanego przez Pleszewskie Stowarzyszenie Tenisowe. Grzegorz Wodyński wspiera także inne dyscypliny sportowe i imprezy organizowane przez Miasto i Gminę Pleszew. Od momentu powrotu do Pleszewa Biegu Przemysława, jest corocznie jego głównym sponsorem. Sam jest sportowcem. Jego pasją jest bieganie. Reprezentuje Pleszew nie tylko na ogólnopolskich maratonach, ale także w Europie i poza nią. Grzegorz Wodyński sponsoruje także Dni Pleszewa i odbywające się w ich ramach imprezy sportowe.
Po raz pierwszy władze Miasta i Gminy Pleszew przyznały tytuł działaczom sportowym, którzy nie są już aktywni zawodowo, ale mieli ogromny wkład w działalność na rzecz rozwoju pleszewskiego sportu, wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej, propagowali tradycje sportowe Ziemi Pleszewskiej oraz kształtowali i trenowali młodych zawodników w duchu uczciwej sportowej rywalizacji. W tym roku tytuł ten otrzymali kręgliści – Stanisław Kaczmarek, w imieniu którego nagrodę odebrała żona Janina oraz Roman Matyla, który także ze względów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w gali, a nagrodę za niego odebrał Tadeusz Grobys – prezes klubu TKKF Platan.
Stanisław Kaczmarek to wieloletni zawodnik kręglarski, który wstąpił do sekcji w 1958 r. Kilka lat później został zastępcą kierownika sekcji Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Ognisko Pleszew, a następnie awansował na kierownika. Wieloletni członek Zarządu TKKF Pleszew. W 1979 r. będąc wówczas pracownikiem Pleszewskiej Fabryki Obrabiarek, był inicjatorem zainstalowania w pleszewskiej kręgielni pierwszych w naszym mieście automatów kręglarskich. Stanisław Kaczmarek pełnił także funkcję wiceprezesa ds. sportowych Okręgowego Związku Kręglarskiego WFS w Kaliszu z siedzibą w Pleszewie. To także wieloletni trener, wychowawca młodzieży i sędzia kręglarski. Z zaangażowaniem, cierpliwością i sukcesami trenował Mistrzów Polski i reprezentantów kraju. Stanisław Kaczmarek jest także badaczem historii kręglarstwa na terenie Pleszewa. Współpracował m.in. przy realizacji filmu o tej dyscyplinie sportu. Za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń: Odznakę 20-lecia, 25-lecia i 50-lecia TKKF, Odznakę za zasługi dla Polskiego Związku Kręglarskiego. W 2016 r. natomiast został Honorowym Członkiem Polskiego Związku Kręglarskiego.

Roman Matyla swoją przygodę z kręglarstwem rozpoczął w 1970 r. wstępując do sekcji TKKF Ognisko Pleszew. Jako pracownik Pleszewskiej Fabryki Obrabiarek – wspólnie ze Stanisławem Kaczmarkiem właśnie – doprowadził do montażu automatów kręgarskich w pleszewskiej kręgielni. Zastąpił zresztą swojego starszego kolegę na stanowisku kierownika sekcji kręglarskiej TKKF Ognisko Pleszew. Wieloletni członek Zarządu pleszewskiego ogniska. W 1983 r. został prezesem Okręgowego Związku Kręglarskiego WFS w Kaliszu z siedzibą w Pleszewie. W latach 90-tych był trenerem reprezentacji Polski. To także sędzia kręglarski. Za swoją działalność został odznaczony Odznaką za Zasługi dla Polskiego Związku Kręglarskiego i Złotą Odznaką Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.
Najwięcej emocji podczas Gali Sportu wzbudziły jednak tytuły Najlepszy Sportowiec Ziemi Pleszewskiej w kategoriach JUNIOR I SENIOR. W pierwszej w szranki o miano najlepszego stanęło 16 młodych ludzi z klubów działający na terenie powiatu pleszewskiego. Największe sukcesy w roku ubiegłym zdaniem Kapituły, w skład której weszli trenerzy, prezesi klubów sportowych z całego powiatu, przedstawiciele Burmistrza, spółki Sport Pleszew oraz Starosty Pleszewskiego, odniósł Bartosz Stephan – jeden z najbardziej uzdolnionych zawodników UKS Taekwondo Pleszew. Jest ubiegłorocznym rekordzistą, który zdobył 22 punkty w sporcie kwalifikowanym do rankingu Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego i tym samym pobił rekord powiatu pleszewskiego ustanowiony przez kręglistkę Ewę Świątek, który wynosił dotychczas 18 punktów. Bartosz w ubiegłym roku brał udział w Turniejach Międzynarodowych klasy G – 1. Zajął wysokie punktowane miejsca w turniejach Dutch Open w Holandii i Galeb Tropy w Serbii. Na swoim koncie ma także 3 miejsce Pucharu Wielkopolska Cup (w walkach), 2 miejsce Pucharu Polski Pomsea Bydgoszcz Cup 2016 (w układach formalnych) oraz 1 miejsce Pucharu Polski Olsztyn Cup 2016 (w walkach). Najważniejsze ubiegłoroczne sukcesy Bartosza to jednak 1 miejsce i tytuł Mistrza Polski 2016 w Kirugi (w walce w kategorii junior do 55 kg) oraz 2 miejsce i tytuł vice Mistrza Polski 2016 w Pomsea (w układach formalnych).

Drugie miejsce w kategorii JUNIOR przyznano Kacprowi Vogtowi z Pleszewskiego Klubu Karate. Trzecie miejsce natomiast zdobył lekkoatleta Filip Grad – reprezentant LKS OSiR Pleszew. Sponsorem nagród w tek kategorii był samorząd Miasta i Gminy Pleszew oraz Bank Spółdzielczy w Pleszewie.
Najlepszym Sportowcem Ziemi Pleszewskiej 2015 r. w kategorii SENIOR została biegaczka Weronika Kaźmierczak – podopieczna LKS OSiR Pleszew. To utalentowana lekkoatletka, która odniosła liczne sukcesy podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce w Suwałkach. Na 24 zawodniczki z całej Polski była szósta w biegu na 2000 m przez przeszkody oraz czternasta na 45 zawodniczek w biegu na 3000 m. Weronika zajęła w ubiegłym roku ponadto 10 miejsce (na 44 startujące zawodniczki) w biegu przełajowym na 2000 m podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Biegach Przełajowych w Żaganiu. To Członkini Kadry Narodowej w biegach długodystansowych.

Zaraz za nią na miejscu drugim uplasował się Filip Vogt z osiągnięciami w karate, na trzecim natomiast Alan Urbaniak – koszykarz z Klubu Sportowego Kosz Pleszew. Nagrody w tej kategorii sponsorowali Starosta Pleszewski oraz Bank Spółdzielczy w Pleszewie.
Gala Pleszewskiego Sportu jest także zawsze okazją do wręczenia nagród sportowych. Już po raz piąty Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew przyznał młodym sportowcom nagrody za wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. Za rok 2016 otrzymało je 39 osób. Wręczali je Arkadiusz Ptak – zastępca burmistrza oraz Bernadeta Gawrońska – szefowa Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Pleszewie.
Wkrótce relacja filmowa z Gali w PLESZEW TV – zapraszamy!

Wszystkie zdjęcia autorstwa Roberta Czajczyńskiego.

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast